نقش گوگرد در گیاهان

نقش گوگرد در گیاهان

گوگرد را میتوان جز عناصر پر مصرف نیز در نظر گرفت، اما از آنجا که این عنصر اکثرا با سایر ترکیبات سولفاته به گیاه داده می شود به شکل مستقل سخنی از این عنصر مهم و ضروری بیان نمی شود!

نقش گوگرد در گیاهان

بدون گوگرد تولید پروتئین و کلروفیل و سایر ترکیبات حساس گیاه صورت نمی گیرد، به همین دلیل در بسیاری از مواقع کمبود گوگرد در گیاهان با شکل ظاهری کمبود نیتروژن خود را نشان می دهد، برگهای جوان زرد شده و این زردی روی برگهای مسن نیز خود را کم کم نمایان می سازد. باید بدانیم که گوگرد هم مثل کلسیم عنصری هست که بسیار کند در گیاه حرکت می کند.

یکی از مهمترین نقشهای گوگرد در ساختار گیاه کمک به ساخت دو اسید آمینه مهم به نام سیستئین و متونین است، کمبود این دو اسید آمینه در غلات  و گیاهانی که میوه آنها دارای پروتئین است از اهمیت بیشتری برخوردار است.

پاپ کرن بزرگتر با تغذیه گوگرد!

اگر به گیاه ذرت گوگرد به اندازه کافی برسد پاپ کرن تهیه شده از آن بیشتر پف می کند بنابراین اگر قصد زراعت ذرت دارید از تغذیه گیاه با گوگرد غافل نشوید.

اهمیت گوگرد  کلم و پیاز و سیر

کمبود گوگرد در گیاهانی که متابولیسم گوگرد بیشتری دارند از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
سیر، پیاز،کلم ،فلفل، پیازچه و سایر گیاهانی که بوی تندی دارند اکثرا نیازمند گوگرد بیشتری هستند، به علاوه خاصیت دور کنندگی آفات و آفت کشی عصاره برخی از این گیاهان مثل سیر به دلیل وجود گوگرد بیشتر در این گیاه است، بنابراین هرگز از تغذیه این گیاهان با کودهای حاوی گوگرد غافل نشوید.

نقش گوگرد در گیاهان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن